Har I planer om at oprette et ungdomsråd eller et andet lokalt projekt for unge? Så kontakt Netværket af Ungdomsråd, vi kan helt sikkert hjælpe jer på vej!

NAU består både af ledelsesmedlemmer og sekretariatsansatte. Alle ledelsesmedlemmer har tilknytning til et ungdomsråd eller -hus og arbejder frivilligt i organisationen. Ledelsen udarbejder organisationens mål og visioner og vælges hvert år af NAU’s medlemmer.

Sekretariatets ansatte er studerende ansat til 10 timer om ugen. De står dels for organisationens daglige drift, dels for at realisere det gældende arbejdsprogram, som er vedtaget af ledelsen.

Nedenfor findes kontaktoplysninger på både ledelse og sekretariat, men det er til enhver tid muligt at komme i kontakt med NAU enten ved at skrive til info@nau.dk eller ringe 60 13 35 21.

Ledelsen

Emilie Torp Henriksen

Formand

Middelfart Ungdomsråd

Kontakt: emilie@nau.dk

Jeppe Frederik Kofoed Jørgensen

Næstformand

Assens Ungdomsråd

Kontakt: jeppe@nau.dk

 

Stefan Christensen

Haderslev Ungdomsråd

Kontakt: stefanc@nau.dk

Stefan Dølby

Nyborg Ungdomsråd

Kontakt: stefand@nau.dk

Emil Stærkær

Faaborg-Midtfyn Kommunes Ungdomsråd

Kontakt: emil@nau.dk

Nicklas Andersen

Guldborgsund Ungdomsråd

Kontakt: nicklas@nau.dk

Marie Bausager Rohde

Faaborg-Midtfyn Kommunes Ungdomsråd

Kontakt: marie@nau.dk

 

Markus Ørsøe

Guldborgsund Ungdomsråd

Kontakt: markus@nau.dk

Elise Rosenberg

Holbæk Ungdomsråd

Kontakt: elise@nau.dk

Sekretariatet

14962462_10211028604410468_1820740051_n

Sekretariatsleder

Signe Helena Søgaard

Signe står for den daglige ledelse af NAU, hvor hun er ansvarlig for koordineringen af organisationens opgaver. Hun står derudover for ekstern kontakt til samarbejdspartnere og intern kontakt mellem sekretariat og ledelse.

Kontakt: signe@nau.dk / 60 13 35 21

 

Projektleder

Signe Wulff Kelstrup

Signe er projektleder på Unge Stemmer – nye veje til demokratisk deltagelse. Signe har hands-on-erfaring indenfor projektledelse fra et velgørende iværksætteri kaldet Afrobatic, som hun selv har startet. Til dagligt læser hun en bachelor i Erhvervsøkonomi og projektledelse på CBS.

Kontakt: signe.wulff@nau.dk / 60 17 00 65

Projektmedarbejder

Julie Holst Pedersen

Kontakt: julie@nau.dk / 40 48 00 47

Økonomi – og fundraisingkonsulent

Malthe Krarup

Malthe står for den daglige økonomi i NAU. Han udbetaler refusion, sender og betaler regninger og bogfører. Han er også ansvarlig for vores ansøgning til DUF og de dertilhørende opgaver. Til daglig holder han sabbatår og er ungdomspolitisk aktiv.

Kontakt: malthe@nau.dk

 

Projektmedarbejder

Maya Husted Davidsen

Maya er tilknyttet Madfællesskaberne, der består af en straks-pulje, et højskoleuddannelsesforløb og en ekspert-task force til at styrke de unge måltidsfællesskaber i Danmark. Maya har hands-on-erfaring indenfor ungdomsrådsverdenen fra skabelsen af Ungekulturhuset Rampen. Til dagligt læser hun en bachelor i Erhvervsøkonomi og Projektledelse på CBS.

Kontakt: maya@madfaellesskaberne.dk

Ungdomsrådskonsulent

Sofie Frederikke Lau-Jeppesen

Sofie er ungdomsrådskonsulent og står derfor for den primære kontakt til de kommunale kontaktpersoner og ungekontakterne i ungdomsrådene. Derudover tager hun ud og besøger rådene og laver workshops. Til dagligt læser Sofie en bachelor i sociologi på Københavns Universitet.

Kontakt: sofie@nau.dk / 23 45 82 46